.jogtiszta_képek

47 12 23
                                    

Sziasztok! 

Oops! This image does not follow our content guidelines. To continue publishing, please remove it or upload a different image.

Sziasztok! 

Mindenképpen akartam ennek a témának egy bejegyzést szentelni, mert amennyire fontos, annyira nélkülözve van. Sokan nem vagyunk tisztában ezzel a sokrétű kérdéssel, és persze, minden saját felhasználásra megy, akkor miért is kellene ezzel foglalkozni? Jogos (pontosabban amúgy nem jogos), de...

Úgy véltem, mivel sok borítópályázat szokott meghirdetésre kerülni, ismerkedjünk ezzel a témával, hiszen ott már pénzbeli juttatás jár a könyvek után, nem mindegy, hogy milyen alapanyagokkal dolgozunk. Sokszor a kiadók meg is adják, honnan töltsük le képet, vagy mit használhatunk (az AI-nak is fogok szentelni egy cseppnyi posztot, nem itt fogok róla beszélni).

Gyakran felmerül a kérdés, hogy az interneten talált képek szabadon felhasználhatóak-e? Nagy valószínűséggel nem!

Az interneten fellelhető fotók legtöbb esetben szerzői jogvédelem alatt állnak.

Kitekintő: Mi a szerzői jog? 

Bármi, amit megalkotunk – legyen az tanulmány, vers, honlap, grafika, zenemű, film vagy más irodalmi, tudományos, művészeti alkotás, egy építészeti terv vagy egy számítógépes program, de akár egy adatbázis is – szerzői jogi védelem alá esik, amennyiben az egyéni-eredeti jelleggel rendelkezik. Szerzői jogi védelem alatt áll továbbá más szerző művének átdolgozása, ha annak szintén egyéni és eredeti jellege van, feltéve persze, hogy az eredeti mű szerzője az átdolgozáshoz hozzájárult. Az átdolgozás szabályai vonatkoznak az ún. feldolgozásra vagy a fordításra is, feltéve, hogy ezek eredményeként új mű jön lére.

Tehát az interneten elérhető, jogvédett képek letöltése és kereskedelmi célból történő nyilvános felhasználása komoly problémákhoz vezethet. A magánjellegű másolással kapcsolatos szabad felhasználás, csak akkor valósulhat meg, ha mindezt magánszemélyként tesszük, az egyéni céljainkra (vagyis a képfeltöltésből nem születik számunkra pénzbeli juttatás). Azonban ehhez is külön engedélyt kell/kellene kérnünk az adott kép tulajdonosától. Előfordulhat, hogy magánjellegű felhasználással kapcsolatban történő képletöltés is jogdíjköteles.

Ez alól a szabály alól vannak kivételek, ezek a szabad felhasználású, azaz ingyenesen letölthető képek. Gondoljunk bele, hogy örülnénk-e, ha a szerkesztőként készült munkáinkat felhasználnák minden kérdés nélkül? Természetesen nem. A mai világban ez egy nehéz ügy, amikor annyi fanart, manip, meme, fan made videók és egyebek készülnek, az a legkevesebb, hogy a forrásokat, ihletadókat igyekszünk feltüntetni, már amennyire lehet. Természetesen, én is tisztában vagyok vele, hogy ha Chris Evans egyik képét használom fel, arra nem tudok kérni engedélyt, de csakis magán célra használom fel. Vagy pinterestről töltök le egy képet, néha lehetetlen visszakeresni az igazi forrást.

A másik nehéz kérdés, hogy mi számít másolásnak. Nem is lehet jól válaszolni erre a kérdésre, kivéve, ha telibe más munkáját kiáltjátok ki sajátotoknak, vagy csak leutánozzátok anélkül, hogy ti tennétek valamit hozzá. Jószerivel azt mondanám elsőre, hogy a ti lelkiismeretetek nyugodt ebben a kérdésben? Ha igen, az már egy nem rossz kiindulópont (persze, attól még nem jelenti azt, hogy nem másoltok). Ezt a kérdést lehetne hosszan boncolgatni, mivel ennek a bejegyzésnek nem ez a lényege, így nem most fogom.

Dreamer - Tutorials by AbethWhere stories live. Discover now