03. Początek? Czyli zanim zaczniesz pisać.

2.4K 141 18
                                    


1. Pomysł

Gdzieś kiedyś przeczytałam, że jeśli jest jakaś historia, o której chciałbyś przeczytać, ale nie powstała o niej żadna książka – to najwyższy czas, abyś sam ją napisał!

Tym się zawsze kierowałam. Gdy ciekawiło mnie życie np. jakiejś postaci historycznej lub konkretny wątek, tudzież sama epoka- zaraz układałam sobie w głowie, jakąś fabułę, gdzie mogłabym wpleść interesujące mnie rzeczy. Jednak, po jakimś czasie obmyślania i szukania informacji na dany temat szybko porzucałam swoje pomysły lub uznawałam je za nudne lub trudne do przełożenia na papier. Cóż, wielokrotnie wydawało mi się, że jak mam już pomysł na napisanie książki to dalej jakoś to będzie. Niestety, nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwo napisać powieść historyczną. Z resztą, niezależnie jaki gatunek literacki wybierzesz, musisz się najpierw do tego solidnie przygotować. Inaczej, tak jak ja możesz łatwo się wypalić i zniechęcić.

Jak temu zaradzić?

Masz pomysł? Świetnie zapisz go gdzieś na kartce i za każdym razem, gdy coś nowego przyjdzie Ci do głowy dopisuj, tworząc tym sposobem listę wątków do wykorzystania. W kolejnym etapie sprawdź, czy da się utworzyć z tego np. plan wydarzeń, opis miejsca lub charakterystykę danej postaci. Naucz się segregować swoje pomysły na odrębne kategorie, z których potem stworzysz jakiś zarys tego, co potem opiszesz.

UWAGA!!! Wiem, że nikomu nie chce się w to bawić i notować, ale z doświadczenia około 90% najfajniejszych pomysłów przychodzi do głowy w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach, dlatego warto mieć jednak coś pod ręką do zanotowania, chociażby notatnik w telefonie komórkowym lub wolną, ostatnią stronę w zeszycie. Potem będzie Ci łatwiej przypomnieć sobie, do czego było to potrzebne.

2. Motywacja

Czy ktoś z Was próbował kiedyś się odchudzać? A może uprawia jakiś sport, bądź gra na muzycznym instrumencie? Z początku wszystko było fajnie, ale z dnia na dzień nagle powiedziałeś „Dość! Kończę z tym!"? Jeśli tak, to pewnie już wiesz, o co mi tutaj chodzi. Do wszystkiego trzeba chęci! Do pisania książek tak samo!

Jak temu zaradzić?

Zanim zaczniesz pisać zadaj sobie pytanie, dlaczego chcesz napisać powieść historyczną na ten dany temat? Tylko z zainteresowania dana epoką, postacią z dawnych czasów, czy jednak kryje się za tym coś więcej? Uważasz, że podobnie jak Napoleon masz kompleks niższości, a może pisząc o sufrażystkach chcesz wyrazić swoją opinię na temat praw kobiet? Przedstawiciele burżuazji to aluzja do bogatych dzieciaków z klasy, a związki aranżowane to Twój sprzeciw lub bezradność wobec pytań członków rodziny na o to, czy już kogoś masz? Znajdź motywację, która będzie dawać Ci powód, dlaczego chcesz napisać tą książkę! Dzięki temu potraktujesz pisanie nie jak „ przykry obowiązek", ale jak pewnego rodzaju osobistą misję, do której będziesz chciał zawsze powrócić, nawet, gdy z czasem skończą Ci się pomysły na fabułę.

3. Robisz to dla siebie

Nawiązując do poprzedniego punktu, dlaczego jeszcze tak łatwo się zniechęcasz? Może, gdy widzisz, że inni radzą sobie z daną dyscypliną lub tematem lepiej od Ciebie? STOP! Dosyć porównywania się do innych!!! Nie mów sobie muszę pisać tak jak oni oraz, że chcę pisać tak jak oni. Nawet nie myśl będę pisać tak jak oni! Powiedz za to: „Będę pisać po swojemu!".

Jak temu zaradzić?

Ile autorów, tyle stylów pisania. Ktoś jest dobry w dialogach, drugi radzi sobie świetnie z opisami, trzeci buduje niezapomniany klimat, a czwarty tworzy genialne charakterystyki bohaterów. Wiadomo, chciałoby się to wszystko robić jednocześnie, ale na początek znajdź taki obszar, w którym najpewniej się czujesz i zacznij właśnie od tego. Nie bój się eksperymentować, ani nie obawiaj się krytyki! To wszystko kiedyś zaprocentuje tym, że odnajdziesz swój własny styl, który podbije serca Twoich przyszłych czytelników ;) I jeszcze jedno nie mów sobie, że np. „ Muszę napisać dziś 2 rozdział!" Z tego nic dobrego nie wyjdzie, będziesz tylko pisać niedbale i pod presją czasu. Lepiej wybierz inny dzień, gdy masz czas i na spokojnie zastanów się nad tym, co chcesz napisać. Dzięki temu podejdziesz do tego z optymizmem i wiarą w swoje możliwości.

Jak napisać? - Powieść historycznaWhere stories live. Discover now