11. Starożytność? Czyli veni, vidi, vici dla autorów.

544 66 27
                                    




Każdy z nas posiada jakieś skojarzenia związane ze starożytnością. Kto z nas nie interesował się grecką mitologią czy zagadkowymi piramidami, a może udało ci się kiedyś zwiedzić koloseum w Rzymie lub być na pielgrzymce do Ziemi Świętej? Starożytność to epoka pierwszych cywilizacji, niezwykle fascynujących i mających ogromny wpływ na dalsze dzieje ludzkości. Wraz z pierwszym wpisem z cyklu „Przegląd epok" zgłębimy dzisiaj tę niezwykłą epokę i dowiemy się, jak wiernie odtworzyć jej klimat w naszych powieściach historycznych. Dla przypomnienia warto na początku przypomnieć sobie granice czasowe, które obejmuje starożytność:

Starożytność to okres dziejów przypadający od około 4000 r. p.n.e do roku  476, kiedy to upadło cesarstwo zachodniorzymskie. 

A zatem mamy do czynienia z bardzo długiem odcinkiem czasu, a co najważniejsze – także bardzo zróżnicowanym.

Termin starożytność jest też często zastępowany wyrazem antyk i pod tą nazwą funkcjonuje przede wszystkim jako nazwa epoki literackiej lub nazwa epoki w malarstwie*. Samo zaś słowo antyk pochodzi z języka łacińskiego antiguus – dawny.

Jak już wcześniej wspomniałam, starożytność głównie nasuwa nam na myśl pierwsze cywilizacje, a zatem pora na przedstawienie najważniejszych kultur z tego okresu dziejowego.

Cywilizacje Bliskiego i Dalekiego Wschodu:

Mezopotamia – Polska nazwa tej krainy to Międzyrzecze,     ponieważ leży ona na Bliskim Wschodzie w dorzeczu Tygrysu i Eufratu. Na     jej terenach znajdowały się kolejno różne państwa. Najbardziej znanym     władcom jest Hammurabi, który stworzył słynny kodeks składający się z 282     paragrafów, wśród nich jest znana reguła „ oko za oko, ząb za ząb". W III     tysiącleciu p.n.e. wynaleźli pismo klinowe. Znaki przypominające kliny     odciskano na miękkich tabliczkach glinianych.

Pomocnicze pytania i zadania:

·         Poznaj wierzenia mieszkańców tej krainy, jaką rolę odgrywali kapłani, kim była Isztar? Czy wiesz, co to zigguraty? Co to teokracja?

·         Religia i wierzenia mają ogromny wpływ na kształtowanie psychiki i przyjmowany system wartości, warto mieć to na uwadze tworząc postać bohatera

·         Na terenie Mezopotamii rozwinęło się wiele państw m.in. Mitanni, Babilon i Asyria?

·         Poszukaj na mapie, jak obecnie wygląda ten teren, użyj wyobraźni i zastanów się, jak mógł wyglądać w starożytności.

·         Dowiedz się, kim byli Sumerowie i jakie dzięki nim zawdzięczamy wynalazki. Szczególnie zatrzymaj się przy ówczesnym pojmowaniu matematyki i astronomii.

·         Jaka ludność zamieszkiwała tereny Mezopotamii? Kim byli Amoryci? Jakie czynności wykonywali mieszkańcy, jaką mieli walutę, co uprawiali na polach, jakie hodowali zwierzęta?

·         Dowiedz się czegoś na temat kontaktów handlowych z innymi krainami – Anatolią i Syrią. Znajdź informacje o grupach etnicznych, które zamieszkiwały Mezopotamię. Poszukaj tekstów źródłowych o władcach i dziejach państwa.

·         Co to relief? Co jest charakterystyczne w sztuce?

Egipt - jedna z najwspanialszych i     najbardziej rozwiniętych cywilizacji. Do dziś zachowało się wiele zabytków     sztuki egipskiej, w tym najsłynniejsze piramidy i świątynie. Egipcjanie     używali kolejno hieroglifów (pismo obrazkowe), pisma hieratycznego oraz     pisma demotycznego. Kolorowymi znakami zdobili pomniki i budowle.

You've reached the end of published parts.

⏰ Last updated: Apr 13, 2017 ⏰

Add this story to your Library to get notified about new parts!

Jak napisać? - Powieść historycznaWhere stories live. Discover now