06. Retrospekcja? Czyli jak pisać o przeszłości.

1.8K 84 16
                                    


Retrospekcja to przypominanie sobie przeszłych zdarzeń lub przeżyć; spojrzenie w przeszłość. A w literaturze pojęcie to wiąże się z zakłóceniem chronologicznego biegu narracji poprzez powrót do wcześniejszych wydarzeń. Zazwyczaj stosuje się retrospekcję, gdy np. w naszej książce bohater ( dajmy na to dorosły mężczyzna) w pewnym momencie opowiada o tym, co zdarzyło się w jego przeszłości ( czyli np. opowiada swoją historię z dzieciństwa).

Jednak w powieści historycznej trzeba mieć na uwadze, że wszystko, co opisujemy to jedna wielka retrospekcja! ;)

Ostatnio podałam wam, z czego korzystać, aby zebrać wiarygodne informacje na temat czasów, które nas interesują. Przyjmijmy więc, że już macie przed sobą pootwierane na różnych witrynach artykuły, stosy książek na biurku, a także byliście ostatnio w muzeum, gdzie mogliście podziwiać przedmioty użytku codziennego z konkretnej epoki, którą zamierzacie opisać. Wszystko elegancko przygotowane, nawet wasza wiedza z historii tamtego okresu znacznie się poszerzyła, czujecie się gotowi, ale... nie wiecie jak to teraz wszystko połączyć!

Od czego zacząć?

1. Określ fabułę swojego opowiadania

Teraz musisz dokonać selekcji, a mianowicie zdecydować, co z tego, co masz rzeczywiście ci się przyda. Jak to zrobić? Pomyśl, co jest głównym wątkiem twojego opowiadania, kim są bohaterowie, czy w jakich miejscach przebywają. Dzięki temu zajmiesz się opracowywaniem krok po kroku przebiegu poszczególnych wydarzeń np. poprzez napisanie planu wydarzeń do swojego opowiadania. Gdy zapiszesz już jakiś punkt np. „ Bitwa pod Grunwaldem " – poszukaj w dostępnych ci źródłach fragmenty, które o tym mówią.

1.Najpierw przeczytaj tekst oryginalny z tamtej epoki ( jeśli to możliwe).

2. Potem przeczytaj, jak to opisał ktoś w swojej powieści historycznej (np. Henryk Sienkiewicz w „ Krzyżakach")

3. Jako kolejny krok, spójrz na inne źródło, w tym przypadku np. na obraz Jana Matejki , a także na obraz jeszcze innego malarza.

4. Cały czas porównuj ze sobą wszystkie informacje/ źródła na temat tego samego wydarzenia. Przyjrzyj się, co zostało opisane w pierwszym fragmencie, czego nie ma w drugim. Jak wyglądają postacie na jednym obrazie, jak na innym.

5. Sam zamknij oczy i sobie wyobraź, jak to mogło wyglądać, mając na uwadze to, co przeczytałeś i zobaczyłeś.

6. Dalej nic? Jeśli interesujące cię zdarzenie historyczne zostało umieszczone w filmie kostiumowym możesz sobie jeszcze lepiej je wyobrazić. ( np. w tym przypadku zobacz ekranizację „ Krzyżaków")

UWAGA!!!

Zauważyłam, że ostatnio na Wattpadzie kategorię Historyczne wręcz zalała fala opowiadań na podstawie Wspaniałego Stulecia, serialu Reign, a także filmu Miasto 44 czy książki Kamienie na szaniec.

Moi drodzy!!! Jeśli piszecie opowiadania, które bezpośrednio nawiązują do powstałego już dzieła literackiego, bądź emitowanego filmu/ serialu – to w tym momencie nie piszecie coś swojego, a jedynie robicie kontynuację, czyli tworzycie FANFIK!!! Tak, to jest fanfik! I co, że historyczny?! To w dalszym ciągu coś, co nie narodziło się od podstaw w waszych głowach, a jedynie jest zaczerpnięte z czegoś, co powstało.

Proszę was, nie idźcie na łatwiznę i nie zabijajcie w sobie kreatywności!!!

· Jak temu zaradzić?

Jak napisać? - Powieść historycznaWhere stories live. Discover now