04. Przeszłość? Czyli wybieranie epoki historycznej.

1.3K 126 23
                                    


Tak, jak obiecałam zabieram Was dzisiaj do literackiej kuchni. A więc usiądźcie wygodnie w swoich fotelach, zaopatrzcie się w długopisy i zapiszcie przed sobą pierwszy krok, jaki należy wykonać, aby zacząć tworzyć powieść historyczną.

1. Świat przedstawiony trzeba umieścić w przeszłości.

Główny wątek powinien dotyczyć osób i wydarzeń, które żyją w danej epoce historycznej np. w starożytności czy w średniowieczu.

Co to oznacza? Nie możesz pisać o tym, że bohater żyje w XXI wieku! 

Wyjątek: bohater znalazł wehikuł czasu i przeniósł się do przeszłości. Do tego typu powieści historycznych zaliczają się " Outlander", " Godzina pąsowej róży" czy " Małgosia kontra Małgosia".

~ *~

Teraz wyobraź sobie znowu ciastko z ćwiczenia na wyobraźnię. Widzisz je przed sobą jako piękne i gotowe do spożycia? A więc na co czekasz!? Weź do ręki nóż i ostrożnie przekrój je na pół. Co teraz widzisz? Upieczony biszkopt, kremową masę, owoce w galaretce, a może spływające nadzienie?

Zacznijmy od samego spodu. Jak wiadomo podstawa dobrych placków i tortów to idealnie upieczone ciasto! Nie ważne czy francuskie, biszkoptowe, a może jeszcze jakieś inne. Liczy się to, że nie ma zakalca!!! Idealnie upieczone ciasto jest właśnie podstawą/ bazą w procesie tworzenia Twojego ulubionego deseru.

Co zatem jest taką bazą, która gwarantuje dobrą powieść historyczną?

Oczywiście tło historyczne, czyli wierne oddanie konkretnej epoki. Nawet, jeśli masz genialny pomysł na bohaterów i fabułę musisz przyznać, że bez ukazania kontekstu historycznego Twoje opowiadanie będzie klapą! Skąd to wiem? Ze swojego własnego doświadczenia ;) Moje początki pisania powieści historycznych polegały właśnie na tym, że miałam wymyślony jakiś zarys wydarzeń i bohaterów, ale... moja wiedza na temat wybranej epoki ograniczała się jedynie do tego, co wiedziałam z podręczników szkolnych!

Jak temu zaradzić? Zostaw na chwilę w spokoju swoich bohaterów i fabułę! Pierwsza i najważniejsza rzecz to wybór epoki i dokładne zaznajomienie się z jej realiami! Dlaczego? Zastanów się, czy tworzysz własną mitologię? Nie! A więc bohater nie mógł powstać z chaosu, czy jakiejś innej otchłani, trzeciego wymiaru itp. Twój bohater to człowiek, tak jak i Ty, więc urodził w konkretnej rodzinie -> społeczności - > środowisku -> mieście -> kraju - > kontynencie -> a cały ten świat Twojego bohatera musisz rozpatrzeć według standardów określonej epoki historycznej ;)

Jak to zrobić krok po kroku:

1. Gdy wybierzesz epokę sprawdź, czy aby na pewno jest to epoka historyczna!

A zatem pora na kolejną odsłonę quizu!

Tym razem pytanie do Was brzmi:

Która z wymienionych poniżej epok to epoka historyczna?

a) Epoka lodowcowa

b) Młoda Polska

c) Nowożytność

d) Czasy stanisławowskie

e) Epoka Wiktoriańska

f) Klasycyzm

Na pierwszy rzut oka wszystkie, prawda? ;)

UWAGA!!!

Poprawna odpowiedź to:

Jak napisać? - Powieść historycznaWhere stories live. Discover now