08. Bohaterowie? Czyli, co powinieneś wiedzieć o tworzeniu postaci.

974 78 14
                                    



Myślę, że ta część poradnika przyda się nie tylko podczas pisania powieści historycznych, ale także przy okazji tworzenia opowiadań z każdego innego gatunku. A tematem są bohaterowie, czyli postacie ( zarówno historyczne, jak i fikcyjne), które uczestniczą w wydarzeniach, opisywanych w  książkach.

·         Jakie miejsce zajmują bohaterowie w powieści?

Znów posłużę się metaforą deseru. Jak pamiętacie, dobrze upieczonym ciastem było tło historyczne. Skoro  udało nam się stworzyć bazę do wymarzonego tortu/ ciasta/ innego deseru, pora aby pomyśleć o kolejnych składnikach.

Przyjmijmy, że moim idealnym deserem jest ciasto biszkoptowe z owocami i galaretką. Biszkopt ( tło historyczne) już  upiekłam. Dlatego teraz wybieram owoce! Kombinacji jest wiele; mogą to być jagody, porzeczki, maliny, truskawki, poziomki, śliwki, brzoskwinie itd. Tak jak wiele jest gatunków owoców, tak wiele jest postaci, które możesz stworzyć na potrzeby swojego opowiadania. Masz nieograniczony wybór, wszystko zależy od twojej pomysłowości i wyobraźni.

·         Jak więc stworzyć postacie, które idealnie będą współgrały z tłem historycznym?

Wróć do momentu wybierania epoki historycznej. Pamiętasz, jak to się odbywało? Jeśli nie wróć do rozdziału poświęconego wyborowi epoki, a jeśli pamiętasz mniej więcej jak przebiegał ten schemat, zatrzymaj się na moment w tym miejscu.

Wybrałeś na początku kontynent i kraj, gdzie będzie rozgrywać się akcja twojej powieści. W takim razie Twój bohater zapewne będzie obywatelem tego kraju. Pamiętaj, że stworzona przez ciebie postać powinna być jak najbardziej wiarygodna w odbiorze przez czytelnika.

Co to oznacza?

Traktuj swoich bohaterów, jak ludzi, których znasz, lub których dopiero co poznałeś. Zaprzyjaźnij się w ten sam sposób ze swoimi bohaterami, poznawaj ich i odkrywaj ich niezwykłość. Jeśli masz znajomego np. Francuza, to dlaczego nie miałbyś upodobnić do niego swoją postać z książki?

1.       Nadaj bohaterowi cechy, które cenisz u tego znajomego np. uprzejmość, poczucie humoru.

2.       Pamiętaj też o czymś charakterystycznym dla osób tej narodowości np. gościnności, wylewności.

3.       Aby z drugiej strony nie przesadzić, nie sugeruj się za bardzo stereotypami.

4.       Nadaj cechę wyjątkową twojej postaci, która odróżni ją z tłumu innych osób o tej samej narodowości np. przesadna gestykulacja lub oszczędność słów.

5.       Nie ma człowieka bez wad! Nie bój się obdarzyć swojego bohatera jakimiś negatywnymi cechami np. lekkomyślnością czy obrażaniem się o byle głupstwo.

Co może pomóc ci stworzyć bohatera od podstaw?

Pamiętasz, jak na lekcji języka polskiego nauczycielki zmuszały nas do pisania charakterystyk bohaterów literackich lub własnych najlepszych przyjaciół? Ja osobiście bardzo tego nie lubiłam pisać, jednak teraz z perspektywy czasu widzę, że bardzo mi to pomaga, gdy myślę o postaciach z moich opowiadań.

I.                    Metryczka

Poznajesz nową osobę. Co robisz? Pytasz o imię! Tak samo zaczyna się pisanie czyjejś charakterystyki – od danych osobowych! Co zatem trzeba uwzględnić tworząc postać?

1.       Imię i nazwisko

Wbrew pozorom to jedna z najtrudniejszych części. Tu nie powinien decydować przypadek. Ile to już razy spotykałeś w co drugim opowiadaniu imiona typu Hope, Sue, Alice, Harry?

Jak napisać? - Powieść historycznaWhere stories live. Discover now